Nagrody Tęczowej Pszczoły 2015

Firmą najbardziej przyjazną środowisku LGBT w Polsce w 2015 roku została Agora S.A. W konkursie nagrodzono takze mBank (a kategorii Niespodzianka) oraz Austriackie Forum Kultury (w kategorii Organizacja). Gala wręczenia nagród odbyła się 10 czerwca w Polonia Palace Hotel.

Wyróżnienia przyznaje kapituła złożona z przedstawicielek i przedstawicieli kilkunastu organizacji pozarządowych, koordynowana przez Fundację LGBT Business Forum.

W swoich pracach kapituła uwzględnia także firmy zgłaszane przez osoby nieheteronormatywne, które biorą udział w badaniu rynku i środowiska pracy osób LGBT. To ponad 1300 odpowiedzi, które nadesłano do nas od stycznia do marca tego roku – wyjaśnia Jej Perfekcyjność, Prezesa Zarządu Fundacji LGBT Business Forum.

Na gali obecni byli przedstawiciele nagrodzonych przedsiębiorstw oraz zaproszeni goście. Nagrodzie towarzyszy także jej przeciwieństwo – motywacyjna antynagroda Tęczowej Osy, dla firmy, która negatywnie zapisała się w historii działań na rzecz współpracy ze środowiskami LGBT. W tym roku nagroda powędrowała do Browarów regionalnych Jakubiak, właściciela m.in. marki piwa Ciechan.

W uzasadnieniu przyznanej nagrody głównej czytamy m.in. „media Agory od lat wspierają społeczność LGBT i jej postulaty. Nie tylko w sposób rzeczowy i pozbawiony uprzedzeń relacjonują bieżące wydarzenia LGBT, ale także sięgają do historii oraz – co równie ważne – tworzą atmosferę, w której osoby LGBT mogą mówić własnym głosem”.

Nagroda dla mBanku w kategorii „Niespodzianka” przyznana została za szybką reakcję władz banku na homofobiczną pomyłkę pracownika infolinii. W uzasadnieniu podkreślono, że miłą niespodzianką było to, jak szybko bank nauczył się na swoim błędzie.

Zdaniem kapituły konkursu Austriackie Forum Kultury „od dawna stanowi niezawodną, bezpieczną przystań dla dziesiątek mniejszych i większych inicjatyw LGBT. (…)Bez Austriackiego Forum Kultury organizacje LGBT, szczególnie w poprzedniej dekadzie, działałyby chałupniczo.” Za to otrzymało nagrodę Tęczowej Pszczoły w kategorii „Organizacja”.

Antynagroda Tęczowej Osy powędrowała do właściciela marki piwa Ciechan. W uzasadnieniu przyznanej nagrody napisano, że „w wyścigu o Tęczową Osę był pewniakiem”. Przedstawiciele firmy nie pojawili się na gali.

Na gali pojawili się zagraniczni goście – wysocy rangą pracownicy różnych korporacji z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Atrakcją wieczoru były występy grupy Retro Trio oraz drag queen Charlotte. Wydarzenie prowadziła Jej Perfekcyjność.

Wydarzenie dofinansowano w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy Norweskich.

Więcej o idei Tęczowej Pszczoły oraz nagrody motywacyjnej Tęczowej Osy dowiedzieć możecie się TUTAJ.

Regulamin Konkursu dostępny jest TUTAJ.

Kapituła Nagrody Tęczowej Pszczoły 2015:

Olga Budzanowska – Stowarzyszenie Tolerado
Karolina Borowska – Stowarzyszenie Lambda Warszawa
Agata Chaber – Kampania Przeciw Homofobii
Wiktor Dynarski – Fundacja Trans-Fuzja
Damian Graczyk – Stowarzyszenie Fabryka Równości
Mariusz Kurc – Fundacja Repliki
Aneta Ostrowska – Stowarzyszenie Akceptacja
Łukasz Pałucki – Fundacja Wolontariat Równości
Jej Perfekcyjność – Fundacja LGBT Business Forum
Patryk Plaza – Stowarzyszenie Równość na Fali
Anna Stępniewska i Katarzyna Kulik – Grupa YESteśMY
Marcin Szczepkowski – Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza