nawozy do trawników

2020-08-03

Nawozy do trawników, a zabiegi związane z przygotowaniem

Bardzo ważne jest zachowanie czystości narzędzi, gdyż za ich pośrednictwem sami możemy przyczyniać się do wzmożenia patogenów.


Nawozy do trawników w odniesieniu do zapobiegania chorobom infekcyjnym

W wypadku chorób infekcyjnych, a właściwie na długo przed ich wystąpieniem, najważniejszą rolę odgrywa profilaktyka, higiena i szybkie usuwanie źródeł infekcji. W żadnym wypadku nie rozmnażamy porażonych roślin - zastępujemy je odmianami odpornymi. To właśnie choroby z tej grupy najczęściej skłaniają nawet zdeklarowanych fanów metod ekologicznych do sięgnięcia po środki chemiczne, jako uzupełnienie sposobów naturalnych w nakierowaniu na nawozy do trawników https://gardenstart.pl/pol_m_Nawozy_Do-trawnikow-164.html.


Poza wszelkimi zabiegami związanymi z odpowiednim przygotowaniem warunków, a potem ich utrzymaniem istnieje jeszcze jedna ważna metoda zapobiegania chorobom infekcyjnym, a także zwalczania ich we wczesnej fazie rozwoju. To naturalne preparaty przyrządzane na bazie roślin, często uważanych za chwasty: gnojówki, napary, wywary i wyciągi. Różnice między roztworami kryją się w sposobie przyrządzania. Warto mieć to na uwadze stawiając na najlepsze nawozy do trawników.


Napar powstaje przez zalanie ziela wrzątkiem, które pozostawiamy do naciągnięcia na pół godziny. Napar jest gotowy zaraz po odcedzeniu. Ziele na wywar zalewamy zimną wodą i odstawiamy na kilkanaście godzin. Potem przez pół godziny gotujemy i odcedzamy. Wywar możemy przechowywać do czterech miesięcy. Z kolei wyciąg z ziela przygotowujemy tak jak gnojówkę, z tym że już na drugi dzień odcedzamy i wykorzystujemy.