2020-08-11

Zespoły młodzieżowe, a liga mistrzów

Zespoły młodzieżowe do lat 23 rozgrywały mecze towarzyskie już na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Naszymi najczęstszymi partnerami byli piłkarze z krajów sąsiednich, ale rozgrywaliśmy też mecze o charakterze czysto szkoleniowym z Anglią, Francją i innymi krajami Zachodu.Liga mistrzów https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/europa/liga-mistrzow-uefa/dd8d310, a istota grup młodzieżowych

Niekiedy zapominano o czysto sportowej stronie tych kontaktów. W roku 1958 na przykład ówczesna młodzieżówka nie popisała się w Anglii, wykazując kompletny brak zdyscyplinowania. Zawieszono całą drużynę. Na kolejny mecz z Francją powołano zupełnie inny zespół. Znaleźli się w nim, między innymi: Bronisław Leśniak, Ryszard Krzyżanowski, Jan Kaczmarek, Marian Nowara, Edward Herman, jeżeli wskazuje się na ligę mistrzów.


Ówczesnemu kierownictwu PZPN nie brakowało odwagi i konsekwencji. W roku 1968, a więc dziesięć lat później, podobną decyzję zawieszenia podjęto w stosunku do reprezentacji Polski juniorów, uczestniczącej w turnieju w Reykjaviku. Takie afery powtarzały się co kilka lat. Tymczasem w gronie fachowców od dawna dyskutowano nad koniecznością obniżenia wieku zespołów młodzieżowych. Słusznie twierdzono, że 23 lata to w pełni dojrzały wiek dla piłkarzy. Ci najbardziej utalentowani już dawno powinni grać w pierwszej reprezentacji, być jej najbliższym zapleczem (dublerami) w drugich drużynach narodowych (B) lub stanowić trzon zespołów olimpijskich w nakierowaniu na ligę mistrzów.


W Polsce aż do igrzysk w Montrealu, w roku 1976 zespół olimpijski był równoznaczny z pierwszą reprezentacją. Uznano, że nie stać nas na utworzenie, prowadzenie i systematyczne szkolenie dwóch drużyn. Utrzymywanie zespołu młodzieżowego od lat 23 było jednak nieodzowne, ponieważ zaraz na początku lat siedemdziesiątych UEFA zdecydowała się na rozgrywanie w cyklu czteroletnim mistrzostw Europy.